Alias pocztowy - co to jest i jak może ułatwić Ci życie?

 • 10 Października 2019

Alias pocztowy to jak podaje Wikipedia „alternatywny identyfikator w formie adresu poczty elektronicznej, skierowany na tę samą skrzynkę poczty elektronicznej.”
Opis z najpopularniejszej encyklopedii elektronicznej może wydawać Ci się nieco skomplikowany i nie do końca jasny. My poniżej w bardziej zrozumiały sposób wyjaśnimy Ci co to dokładnie oznacza, w jaki sposób korzystając z aliasów usprawnisz korzystanie ze swojej skrzynki pocztowej oraz jak dzięki nim możesz uchronić się przed niechcianymi wiadomościami.

Alias pocztowy

Alias pocztowy w prostych słowach

Alias pocztowy to po prostu dodatkowy adres przypisany do Twojego konta e-mail. Wszystkie wiadomości pomimo, że zostaną wysłane na różne adresy zawsze trafią na tą samą skrzynkę pocztową. 

Przykład: Użytkownik korzysta z konta: jkowalski@justmail.pl. Rejestrując się np. na allegro w formularzu rejestracyjnym użyje adresu: jkowalski+allegro@justmail.pl. Od tego momentu wszelkie wiadomości związane z zakupami będą wysyłane na podany przy rejestracji adres ale trafią na „podstawowe” konto jkowalski@justmail.pl.

Do utworzenia nowego aliasu nie trzeba wchodzić do żadnych ustawień. Wystarczy, że podając adres  e-mail po swojej nazwie użytkownika wpiszesz + oraz dowolne znaki po nim. Przykładowo:

 • jkowalski+nazwastrony@justmail.pl
 • jkowalski+konkurs@justmail.pl
 • jkowalski+cokolwiek@justmail.pl
 • Po znaku + możesz wpisać co tylko chcesz. Za każdym razem poczta do Ciebie dotrze i będziesz wiedział, na który alias ktoś przesłał Ci wiadomość.

  Korzyści ze stosowania aliasów

  Użycie aliasów pozwoli Ci:

  • Grupować wiadomości w skrzynce odbiorczej. W Gmail możesz utworzyć etykietę, która będzie przypisywana do danego aliasu. Wiadomości trafiające na różne adresy będziesz mógł osobno zaszufladkować.
  • Sprawdzić, która ze stron okazała się nielojalna wobec Ciebie i bez Twojej zgody przekazała Twoje dane osobowe. W przypadku kiedy rejestrując się na danej stronie utworzysz alias i po plusie wpiszesz nazwę tej strony, będziesz wiedział kto stoi za tym, że po jakimś czasie od rejestracji zacząłeś dostawać spam. Łatwo będziesz mógł też wtedy zablokować wszystkie wiadomości trafiające na ten alias.
  • W przypadku kiedy będziesz chciał dokonać rejestracji w danym serwisie i dostaniesz komunikat, że Twój e-mail jest już w bazie będziesz mógł użyć aliasu. W większości przypadków w ten sposób powinno udać się założyć kolejne konto bez potrzeby zakładania osobnego konta e-mail.
  Mamy nadzieję, że podane wskazówki przydadzą Ci się w codziennym korzystaniu z Twojej skrzynki pocztowej. Używając aliasów możesz wyjść na wyższy poziom w obsłudze poczty.
  Close Menu